“RÓŻOWY PAŹDZIERNIK”
“Różowy Październik”
Miesiąc październik – nazywany także różowym październikiem od symbolu walki z rakiem piersi jakim jest różowa wstążeczka, od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi.
Ważnym jest aby takie dni oddziaływały na świadomość i zarazem przypominały o istocie problemu, skłaniały do działania. Stanowiły impuls do mobilizacji w zapobieganiu występowania nowotworów piersi poprzez wykonywanie badań przesiewowych będących najważniejszym ogniwem w walce z rakiem (diagnostyka).
Obecnie w coraz większej liczbie przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Trzeba pamiętać, że pierwszym najważniejszym krokiem jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych – diagnostycznych piersi, (takich jak mammografia, USG oraz – co najważniejsze – samobadanie piersi). Należy zwrócić uwagę, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie – świadomość tego to bardzo istotny, jeśli nie zasadniczy element walki z rakiem.
Czynniki rozwoju raka piersi są bardzo złożone m.in. można do nich zaliczyć:
- występowanie choroby w rodzinie,
- wczesny wiek pierwszej miesiączki,
- późny pierwszy poród,
- późna menopauza,
- antykoncepcja i hormonalna terapia zastępcza,
- wiek powyżej 50 roku życia,
- niezdrowy tryb życia, dieta bogata w tłuszcze nasycone, brak aktywności fizycznej,
Według danych największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat, dlatego osoby w tej grupie wiekowej powinny wykonywać mammografię co dwa lata. Rak piersi, jest jednym z najczęściej występujących złośliwych nowotworów wśród kobiet.
W Polsce powstała sieć placówek diagnostyki i leczenia chorób piersi określana mianem Breast Cancer Unit (BCU).
W naszym szpitalu od września 2019 roku rozpoczął działalność taki Ośrodek, a jego celem jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania pacjentki na pierwsza wizytę (do 5 dni) i postawienia ostatecznego rozpoznania (14 dni) oraz jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Pacjentki w naszym Ośrodku mogą liczyć na kompleksową szybką pomoc – w jednym miejscu – od pierwszych badań, przez zabieg, radioterapię i chemioterapię, po pomoc psychologiczną, chirurgię plastyczną po ewentualnej mastektomii i rehabilitację.
https://szpital-brzozow.pl/breast-cancer-unit
***
“RÓŻOWY PAŹDZIERNIK – MIESIĄC ŚWIADOMOŚCI RAKA PIERSI” Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. To choroba niejednorodna, w której wyróżniamy różne podtypy. Największą zachorowalność na raka sutka notuje się krajach uprzemysłowionych (Belgia, Dania, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania). Najmniej zachorowań występuje w krajach Afryki i Azji Południowo-Wschodniej. Region geograficzny jest czynnikiem istotnie modyfikującym ryzyko zachorowania na raka piersi. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na stop przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn. Czynniki ryzyka rozwoju choroby są złożone, jednak kluczowy wpływ wydają się mieć czynniki związane ze stanem hormonalnym kobiety (czynniki reprodukcyjne, wiek pokwitania i przekwitania, stosowanie preparatów hormonalnych). Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek). Czynnikiem, który znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na raka sutka, jest obecność u danej osoby mutacji genu BRCA1 lub genu BRCA2. Szacuje się, że 4-8% raków piersi może być wynikiem dziedzicznych mutacji, pozostałe przypadki są następstwem sporadycznych mutacji w komórkach somatycznych. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie (wtórna profilaktyka) oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych (skrining).
ZOBACZ: Różowy październik 2023 – Miesiąc Świadomości Raka Piersi
https://www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/