Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych

 

Wrzesień  Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych”

Od pięciu lat  20 września obchodzony jest również

Światowy Dzień Ginekologii Onkologicznej.

 

Według statystyk co roku w Polsce nowotwory złośliwe trzonu macicy, jajnika, szyjki macicy, sromu lub pochwy rozpoznawane są u ponad 11 tysięcy kobiet. Dlatego tak ważnym jest by podnosić świadomość wszystkich Kobiet i przybliżać temat objawów, czynników ryzyka nowotworów, a przede wszystkim znaczenie badań profilaktycznych w kierunku nowotworów ginekologicznych.

 

„Wśród kobiet nowotwory zajmują dziś pierwsze miejsce, jeżeli chodzi  o przyczynę śmierci, i są odpowiedzialne za najwięcej utraconych lat życia  w zdrowiu. Porównanie statystyk Polski i reszty Europy też nie napawa optymizmem, np. zachorowalność na raka szyjki macicy w naszym kraju i państwach skandynawskich jest podobna, jednak śmiertelność nad Wisłą: nawet trzykrotnie wyższa” – dr Joanna Didkowska – Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Ogromnym wyzwaniem jest dotarcie do wszystkich kobiet, szczególnie do tych z mniejszych ośrodków, z terenów przede wszystkim wiejskich, gdzie dostępność do ginekologa może być utrudniona, aby  nie rezygnowały, bądź odkładały wizyt u ginekologa.  Warto przekonać je, że korzystanie z wizyt  u ginekologa oraz z badań przesiewowych ma ogromną wartość i sens.

Wizyta u ginekologa raz w roku i wykonanie badania USG narządów rodnych – to obowiązek każdej kobiety.

 

 

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom