Światowy Dzień Dawcy Szpiku

 

 

 

Światowy Dzień Dawcy Szpiku w  2023 roku przypada 16 września.

 

Światowy Dzień Dawcy Szpiku Kostnego to najlepsza okazja, aby zachęcać do rejestrowania się jako potencjalny dawca. To również dzień świadomości, kto może zostać dawcą szpiku i dlaczego jest to tak bardzo ważne; po pierwsze szerzenie świadomości na temat dawców szpiku na pewno pomoże w zwiększeniu liczby osób zarejestrowanych; po drugie, zostając dawcą szpiku kostnego – możemy uratować czyjeś życie!    

 

Według statystyk od 2018 roku liczba zarejestrowanych dawców wzrosła w Polsce o ponad 56%! Mimo to w dalszym ciągu występuje problem, nadal nie wszyscy pacjenci  znajdują zgodnego dawcę.

 

Przeszczep szpiku kostnego ratuje życie. Dla osób z chorobami układu krwiotwórczego i nowotworami krwi to często jedyna metoda leczenia. Oddając krwiotwórcze komórki macierzyste, dajemy komuś drugą szansę na życie.

 

Obecnie 90% przeszczepień to przeszczepy macierzystych komórek krwiotwórczych pozyskiwanych od dawców z krwi obwodowej. Komórki te potrafią odtworzyć w organizmie biorcy zdrowy szpik kostny.

 

O tym jak można zostać dawcą, jakie stawiane są wymogi i jak przejść przez proces rejestracji  przedstawia wiele poradników dostępnych na  medycznych stronach internetowych poświęconych temu zagadnieniu np.:

–  https://www.zwrotnikraka.pl/jak-zostac-dawca-szpik,

–  https://fundacjauj.pl/rejestr-dawcow/informacje-dla-dawcow/dekalog-dawcy/.

–  Zostań Dawcą szpiku | DKMS