“Różowy Październik”

 

“Różowy Październik”

 

Miesiąc październik – nazywany także różowym październikiem od symbolu walki z rakiem piersi jakim jest różowa wstążeczka, od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi.

 

 

Ważnym jest aby takie dni oddziaływały na świadomość i zarazem przypominały  o istocie problemu, skłaniały do działania. Stanowiły impuls do mobilizacji  w zapobieganiu występowania nowotworów piersi  poprzez wykonywanie badań przesiewowych będących najważniejszym ogniwem  w walce  z rakiem (diagnostyka).

Obecnie w coraz większej liczbie przypadków wczesne wykrycie raka piersi pozwala na całkowite wyleczenie. Trzeba pamiętać, że pierwszym najważniejszym krokiem jest  regularne wykonywanie badań profilaktycznych – diagnostycznych piersi, (takich jak mammografia, USG oraz – co najważniejsze – samobadanie piersi). Należy zwrócić uwagę, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie – świadomość tego to bardzo istotny, jeśli nie zasadniczy element walki z rakiem.

Czynniki rozwoju raka piersi są bardzo złożone m.in. można do nich zaliczyć:

  • występowanie choroby w rodzinie,
  • wczesny wiek pierwszej miesiączki,
  • późny pierwszy poród,
  • późna menopauza,
  • antykoncepcja i hormonalna terapia zastępcza,
  • wiek powyżej 50 roku życia,
  • niezdrowy tryb życia, dieta bogata w tłuszcze nasycone, brak aktywności fizycznej,

Według danych największe ryzyko zachorowania na raka piersi dotyczy kobiet w wieku od 50 do 69 lat, dlatego osoby w tej grupie wiekowej powinny wykonywać mammografię co dwa lata. Rak piersi,  jest jednym z najczęściej występujących złośliwych nowotworów wśród kobiet.

 

W Polsce powstała sieć placówek  diagnostyki i leczenia chorób piersi określana mianem Breast Cancer Unit (BCU).

W naszym szpitalu od września 2019 roku rozpoczął działalność taki Ośrodek, a jego celem jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania pacjentki na pierwsza wizytę (do 5 dni) i postawienia ostatecznego rozpoznania (14 dni) oraz jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Pacjentki  w naszym Ośrodku mogą liczyć na kompleksową szybką pomoc – w jednym miejscu – od pierwszych badań, przez zabieg, radioterapię i chemioterapię, po pomoc psychologiczną, chirurgię plastyczną po ewentualnej mastektomii i rehabilitację.

https://szpital-brzozow.pl/breast-cancer-unit