Program profilaktyki raka piersi (mammografia)

Zmiany w Programie Profilaktyki Raka Piersi od 1 listopada 2023r.

Od 1 listopada 2023 roku  z bezpłatnej mammografii  mogą korzystać Panie od 45 do 74 roku życia, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.
 

Serdecznie zapraszamy na  BEZPŁATNE PROFILAKTYCZNE BADANIE MAMMOGRAFICZNE.

 

Posiadamy wykwalifikowaną kadrę medyczną oraz bardzo nowoczesny sprzęt do prowadzenia badań przesiewowych. Zainstalowane w naszym szpitalu mammografy cyfrowe są sprzętem spełniającym standardy światowe.

Badania są darmowe, zapraszamy do ich wykonywania w każdy dzień roboczy od 8:00 do 15:00.

Na badania profilaktyczne nie jest potrzebne skierowanie ani rejestracja, wystarczy przyjść do rejestracji Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej naszego Szpitala.

Wszystkie pacjentki, które wolałyby ustalić termin wizyty i umówić się na dokładną godzinę zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem 13 43 09 644.

 

Dlaczego warto się zbadać?

Rak piersi to jeden z czołowych zabójców kobiet w Polsce. W początkowym okresie nie daje on żadnych objawów, ale wcześnie wykryty jest uleczalny. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety poddawały się regularnym badaniom mammograficznym, które pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany.

Ryzyko zachorowania znacznie wzrasta po 50 r. ż.

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. A więc warto badać się systematycznie i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Do kogo skierowany jest program:

Program skierowany jest do kobiet wieku 45–74 lat, które są najbardziej zagrożone zachorowaniem na raka piersi.

Jak często można robić badania?

Może Pani zrobić mammografię, jeśli nie robiła jej Pani w ciągu ostatnich dwóch lat.

Uwaga: niektóre kobiety mogą otrzymać wskazanie do zrobienia ponownej mammografii po roku, jeśli występują u nich czynniki ryzyka, takie jak rak piersi wśród najbliższych członków rodziny. Jesteśmy ośrodkiem kompleksowym i w takim przypadku zaproponujemy również wizytę w naszej poradni genetycznej.

Czy badania są płatne?

Nie. Badanie można zrobić w ramach programu bezpłatnie, jeśli posiada Pani uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej (ubezpieczenie w NFZ).

Kiedy zrobić badanie – niepokojące objawy:

Powinny Panią zaniepokoić wszelkie zmiany w piersiach, których wcześniej nie było. Należy skonsultować się ze specjalistą, jeśli Pani zauważyła:

·         zmianę wielkości i kształtu piersi, która nie ustąpiła po miesiączce,

·         guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą,

·         zmianę koloru skóry piersi,

·         wciąganie skóry piersi,

·         pomarszczenie lub łuszczenie skóry piersi,

·         zmiany w obrębie brodawki piersi.

·         Co zwiększa ryzyko zachorowania

W naszym Szpitalu funkcjonuje specjalistyczna jednostka poświęcona chorobom piersi. Jeżeli zauważyła Pani niepokojące zmiany i potwierdzą się one w badaniu przesiewowym – zaproponujemy Pani opiekę specjalistyczną w ramach naszego ośrodka. Posiadamy zaplecze diagnostyczne i lecznicze pozwalające na przeprowadzenie całego procesu leczniczego w naszym szpitalu, w tym chirurgii rekonstrukcyjnej piersi.
Więcej można przeczytać tutaj
https://szpital-brzozow.pl/breast-cancer-unit/

Ryzyko choroby zwiększają:

·         wiek – najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia,

·         obciążenie genetyczne – choroby w najbliższej rodzinie,

·         czynnik hormonalny, np. wczesny wiek pierwszej miesiączki lub późna menopauza,

·         wieloletnie przyjmowanie hormonalnej terapii zastępczej,

·         niewłaściwa dieta oraz otyłość,

·         niedostateczna aktywność fizyczna,

·         częste spożywanie alkoholu,

·         wcześniejsze choroby piersi.

Na czym polega mammografia

Mammografia jest badaniem, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

Niektóre kobiety odczuwają krótko trwające uczucie dyskomfortu związane z koniecznością ucisku piersi podczas badania. Ucisk jest konieczny, żeby uzyskać odpowiednią wiarygodność badania.

Jak się zgłosić?

Do udziału w programie nie potrzebuje Pani skierowania. Wystarczy, się zgłosić do naszego szpitala – osobiście do rejestracji Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej. Badanie zostanie wykonane od razu lub po krótkim (do 15 min.) czasie oczekiwania. Jeżeli chce się Pani zarejestrować na konkretną godzinę i dzień, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 13 43 09 644.

Co Panią czeka w ramach programu?

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu jest mammografia.

Jeżeli Pani wynik będzie prawidłowy, dostanie Pani zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata.

Jeżeli Pani wynik badania będzie prawidłowy, ale współistnieją czynniki ryzyka (rak piersi wśród członków rodziny – matka, siostra lub córka oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleci Pani ponowne badanie za 12 miesięcy.

Jeżeli Twój wynik będzie nieprawidłowy, lekarz skieruje Panią na dalszą diagnostykę. W przypadku rozpoznania raka piersi lub innego schorzenia wymagającego leczenia specjalistycznego, zaproponujemy Pani skierowanie do dalszej diagnostyki lub leczenia do prowadzonego w naszym Szpitalu Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi.
https://szpital-brzozow.pl/breast-cancer-unit/

Co ważne, decydując się na diagnostykę w naszym Szpitalu, w przypadku niepokojącego wyniku nie będzie musiała Pani szukać nowego miejsca do dalszej, pogłębionej diagnostyki i leczenia. W naszym Szpitalu zostanie przydzielona Pani koordynatorka, która pomoże w organizacji i ustaleniu wszystkich niezbędnych wizyt. Jeżeli wybierze Pani nasz ośrodek, całość postępowania odbędzie się w Brzozowie.

Kiedy się zapisać?

Można się zgłosić samodzielnie lub na podstawie otrzymanego zaproszenia. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie zmian na początkowym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.  

Co przygotować?

Na wizytę należy wziąć ze sobą dokument tożsamości i zdjęcia z poprzednich mammografii, jeżeli były robione poza naszym szpitalem. Lekarz będzie mógł je porównać z aktualnym wynikiem badania.

Jak długo się czeka?

Nie czeka się. Większość badań wykonujemy w dniu przyjścia Pacjentek. Jeżeli życzy sobie Pani ustalić konkretny termin wizyty, prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 13 43 09 644.

Więcej informacji dotyczących Programu Profilaktyki Raka Piersi można znaleźć w serwisie Pacjent.gov.pl https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/profilaktyka-raka-piersi