Oddział Hematologii w nowej odsłonie

17 łóżkowy Oddział Hematologii powstał 24 czerwca 2010 roku, na jego potrzeby zaadaptowano pomieszczenia w pawilonie „A”. Kierownikiem oddziału zostaje dr hab. n. med. Andrzej Pluta i pełni tą funkcję do czasu przejścia na emeryturę w 2020 roku. Po zakończeniu budowy nowego pawilonu „H” (2012r.), oddział zyskuje nową lokalizację i liczba łóżek wzrasta do 30.

06.12.2017r. transplantolodzy  wykonują pierwszą w regionie autologiczną transplantację macierzystych komórek krwiotwórczych. Do tej pory  wykonano  250 przeszczepień.

Od momentu powstania, oddział cały czas się rozwija,  stale też rośnie liczba pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia schorzeń hematologicznych.

Postęp w medycynie stawia coraz wyższe wymagania, by sprostać standardom należało przeorganizować oddział i dostosować do obecnych wymagań. Potrzebne remonty i zakup nowoczesnego sprzętu odbyły się dzięki uzyskaniu środków z programu  Rozwoju Polskiej Transplantologii, finansowanego przez fundację DKMS.

Fundacja DKMS działa w czterech obszarach, jednym z nich jest wsparcie szpitali m.in. w  zakresie remontów oddziałów zajmujących się leczeniem pacjentów na nowotwory krwi. Analizując zakres działania fundacji można stwierdzić, że towarzyszy ona pacjentom w procesie leczenia, od momentu diagnozy, aż do powrotu do zdrowia. Oprócz modernizacji sal chorych, dzięki czemu został poprawiony komfort, udało się kupić urządzenia do monitorowania funkcji życiowych pacjentów. Taki sprzęt jest teraz przy każdym łóżku.  Oddział ma również możliwość leczenia większej liczby pacjentów, realizacji większej ilości procedur przeszczepu macierzystych komórek krwiotwórczych, oraz wprowadzania nowych terapii. 

Uroczyste otwarcie wyremontowanego Oddziału Hematologii z Pododdziałem Transplantologii odbyło się 1 marca 2024r. 

Przecięcia wstęgi dokonali: Wiesław Buż – I Wicewojewoda Podkarpacki, Zdzisław Szmyd – Starosta Brzozowski, Leszek Lewandowski – Fundacja DKMS, Tomasz Kondraciuk – Dyrektor Szpitala,  Jacek Krzanowski – Ordynator Oddziału Hematologii.

Podczas uroczystości otwarcia, specjalnym gościem był dr hab. n. med. Andrzej Pluta, współzałożyciel i wieloletni kierownik oddziału. W jednym z wywiadów  mówił: ”Muszę przyznać,  że podejmując się tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest tworzenie oddziału hematologii i transplantacji klinicznej,  chyba nie zdawałem sobie sprawy jak dużego wysiłku organizacyjnego będzie to wymagać”. Dzisiaj, z perspektywy czasu nie będzie przesadą twierdzenie, że brzozowski szpital miał szczęście, że to właśnie tu, za sprawą ówczesnego dyrektora Antoniego Kolbucha, dr hab. n. med. Andrzej Pluta podjął się misji tworzenia brzozowskiej hematologii.

Obecnie ordynatorem oddziału jest dr n. med. Jacek Krzanowski, w wywiadzie podkreślił znaczenie wsparcia Fundacji DKMS: „Dzięki Fundacji DKMS, nasz oddział nie tylko zyskał nowy wygląd, ale przede wszystkim, wprowadzone zmiany podniosą jakość świadczonych usług i bezpieczeństwo epidemiologiczne pacjentów” Brzozowska hematologia to jeden z dwóch oddziałów tej specjalności na Podkarpaciu i jeden z 17 ośrodków w Polsce, które wykonują przeszczepy komórek krwiotwórczych.

 

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Brzozowie