Dzień Ratownictwa Medycznego

 

Dzień Ratownictwa Medycznego

 

13 października obchodzimy Dzień Ratownictwa Medycznego. Święto to zostało powołane Ustawą z dnia 8 września 2006 roku, a patronem ratowników jest błogosławiony Gerard-założyciel zakonu szpitalników.

„Fizyczne i duchowe cierpienie pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej między XI a XII wiekiem, po długiej i niebezpiecznej podróży, skłoniły bł. Gerarda i jego współbraci do poświęcenia życia służbie potrzebującym. Gerard był ordynatorem szpitala zbudowanego przez mieszkańców Amalfi w Jerozolimie na cześć św. Jana Chrzciciela. Odpowiadał za organizację, przyjmowanie, zaopatrzenie w żywność i pomoc religijną. Opiekował się chorymi i biednymi, i już wtedy nazywany był „Panem chorych”. Szpitale i hospicja we Włoszech i południowej Francji nadały założonemu Zakonowi wymiar europejski i przekazały ważne zasoby” (Wikipedia)

Według statystyk Zespoły Ratownictwa Medycznego udzielają rocznie ponad trzech milionów świadczeń zdrowotnych w miejscach zdarzenia. Codziennie wyjeżdża do nich blisko 1600 zespołów, a z 21 baz wylatują śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. O tym jak trudną, odpowiedzialną i stresującą pracę wykonują ratownicy medyczni nie trzeba przekonywać. Często ryzykują własne zdrowie i życie, by zdarzyć z pomocą i na czas dotrzeć do potrzebujących. To ratownicy, jako pierwsi pojawiają się na miejscach wypadków, katastrof czy nagłego zachorowania, a  życie nasze i naszych bliskich niejednokrotnie jest w ich rękach.

Z tej to okazji Ratownikom Medycznym, Lekarzom, Pielęgniarkom oraz Dyspozytorom życzymy przede wszystkim dużo zdrowia, wytrwałości, hartu ducha, wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonanych zadań w jakże trudnej, odpowiedzialnej a zarazem szlachetnej pracy. poczucia dobrze spełnionej misji.

 A w życiu osobistym wszelkiej pomyślności, realizacji planów i marzeń. Praca, którą wykonujecie jest codzienną walką o czyjeś zdrowie i życie – innymi słowy,  walką o najwyższe wartości.