“Różowy Październik”

Różowy Październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Październik to szczególny czas, w którym przypominamy o profilaktyce i edukacji na temat raka piersi. Symbolizuje go różowa wstążka – znak wsparcia i solidarności z osobami, które zmagają się z tą chorobą.

Dlaczego profilaktyka jest ważna?

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na całym świecie. Wczesne wykrycie choroby daje większe szanse na skuteczne leczenie. Regularne badania mogą uratować życie. Oto, co warto robić:

• Samobadanie piersi – regularnie kontroluj swoje ciało.
  • Mammografia – badanie, które może wykryć zmiany na wczesnym etapie.
  • Konsultacje z lekarzem – nie ignoruj żadnych niepokojących objawów.

Jak możesz pomóc?

Każdy z nas może włączyć się w akcję szerzenia świadomości:

• Podziel się wiedzą – opowiedz swoim bliskim o znaczeniu badań profilaktycznych.
  • Wsparcie finansowe – dołącz do akcji charytatywnych wspierających osoby zmagające się z rakiem piersi.
  • Udział w wydarzeniach – w październiku odbywa się wiele wydarzeń, takich jak biegi charytatywne czy warsztaty profilaktyczne.
    W Polsce powstała sieć placówek  diagnostyki i leczenia chorób piersi określana mianem Breast Cancer Unit (BCU).

W naszym szpitalu od września 2019 roku rozpoczął działalność taki Ośrodek, a jego celem jest maksymalne skrócenie czasu oczekiwania pacjentki na pierwsza wizytę (do 5 dni) i postawienia ostatecznego rozpoznania (14 dni) oraz jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Pacjentki  w naszym Ośrodku mogą liczyć na kompleksową szybką pomoc – w jednym miejscu – od pierwszych badań, przez zabieg, radioterapię i chemioterapię, po pomoc psychologiczną, chirurgię plastyczną po ewentualnej mastektomii i rehabilitację.

Zadbaj o siebie i swoich bliskich – wczesne wykrycie to klucz do pokonania choroby.

Dołącz do nas w walce o zdrowie!