Zakład Radiologii i Diagnostyki Obrazowej

specjalista radiologii diagnostyki obrazowej

Lekarz radiolog:
dr n. med. Paweł de Abgaro Zachariasiewicz

Lekarze specjaliści radiologii i diagnostyki obrazowej:
lek. Rafał Węgrzyn
lek. Tomasz Karamon
lek. Józef Gancarz
lek. Tomasz Hejnar
lek. Mateusz Szczepaniak
lek. Aleksander Najbar

Lekarze rezydenci:
lek. Aldona Pitera - młodszy asystent

Fizyk
mgr inż. Monika Muszyńska - młodszy asystent,

Kierownik techników:
Bożena Fudali
starszy technik

Inspektor  Ochrony Radiologicznej:
Wacław Zgłobicki
starszy technik elektroradiologii

Wykonuje badania z zakresu radiologii ogólnej i tomografii,
pełni nadzór nad dokumentacja dotyczącą ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego, szkoleniami pracowników przyjmowanych do pracy, ewidencją dawek otrzymanych przez pracowników i oceną narażenia.

Stanowimy doświadczony zespół w trudnej dziedzinie radoilogii onkologicznej. Konsultujemy, na życzenie klinicystów, badania diagnostyczne wykonywane w innych pracowniach.
Uczestniczymy w badaniach klinicznych prowadzonych w tutejszym Ośrodku Onkologicznym.
Posiadamy wykładowców na skalę ogólnopolską /lek.Józef Gancarz/ i młodych specjalistów mogących się legitymować zdanym europejskim egzaminem z radiologii i diagnostyli obrazowej /EDIR/, równoznacznym z tutejszym egzaminem specjalizacyjnym /lek. Aleksander Najbar/.

W skład Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej wchodzą :
- pracownia rezonansu magnetycznego  ( wzór skierowania do Pracowni MR )
- pracownia tomografii komputerowej   ( wzór skierowania do Pracowni TK )
- dwie pracownie diagnostyczne do badań klasycznych
- pracownia mammograficzna
- pracownia USG,
Zakład dysponuje ponadto aparatami do zdjęć przyłóżkowych i zębowych.

Pracownia Tomografii Komputerowej
Pracownia tomografii komputerowej jest wyposażona w nowoczesny 64 - rzędowy tomograf komputerowy tomograf Somatom Definition AS firmy Siemens wraz z dwukomorową strzykawką automatyczną. Tomograf wykonuje pełną gamę badań, w tym badania naczyniowe i planowania do radioterapii.
Pracownia świadczy usługi dla szpitala i poradni specjalistycznych oraz okolicznych szpitali i poradni.
przygotowanie do TK

Pracownia Rezonansu Magnetycznego
Pracownia posiada nowoczesny rezonans magnetyczny Signa HDxt firmy General Electric o polu 1,5T.

Aparat dedykowany jest w pierwszym rzędzie do skomplikowanych badań onkologicznych, tj. jamy brzusznej, miednicy, piersi, gruczołu krokowego oraz pozostałych. Wykonujemy również biopsje narządowe, m. in. piersi pod kontrolą aparatu.
przygotowanie do RM

Pracownie diagnostyczne do badań RTG
Pracownie wyposażone są w 2 aparaty do badań ogólnodiagnostycznych :
•    1/ Multix Fusion Max/ Siemens / aparat cyfrowy,
•    2/ Bucky Diagnost / Philips /
przygotowanie kręgosłup L-S

Pracownia mammograficzna

Pracownia mammograficzna posiada aparat "LORAD M IV". Oprócz typowych badań mammograficznych wykonuje się zdjęcia celowane  powiększone oraz znakowanie niepalpacyjnych zmian w sutku igłami Kopansa (kotwiczkami). W ramach tych badań współpracujemy z oddziałem Chirurgii Onkologicznej i Blokiem Operacyjnym.
Pracownia wykonuje badania z zakresu Profilaktyki Mammongrafii (kobity w wieku 50-69 lat, mogą wykonać mammografie raz na dwa lata bez skierowania). W ramach profilaktyki prowadzimy diagnostykę pogłębioną oraz badania zlecone przez Poradnię Genetyczną

przygotowanie do mammografii

Pracownia USG

Pracownia ultrasonografii posiada aparat "Toshiba Aplio XG", na którym wykonuje się badania: jam ciała, sutków, narządów miąższowych, przepływy naczyniowe. Aparat wyposażony jest w głowice umożliwiające również badania przezciemiączkowe oraz echokardiologiczne. Pod kontrolą USG wykonywane są biopsje cienkoigłowe .

przygotowanie do USG